Oko w chorobie układowej

Będzie to najbardziej pożądany dodatek do twojej biblioteki lekarskiej i taki, który będziesz stale używał. Gold i Weingeist z powodzeniem zredagowali zwięzłe, a jednocześnie kompleksowe eseje na temat zajęcia oka w chorobach ogólnoustrojowych. Grupa 320 autorów, składających się głównie z okulistów, obejmuje wiele zaburzeń ogólnoustrojowych w 230 rozdziałach zorganizowanych zgodnie z zaangażowanym systemem. Choroby neurologiczne zostały wykluczone z powodu encyklopedycznej natury pracy.
Redaktorów należy pochwalić za jednolitość rozdziałów, których brak często jest wadą w książkach z tak wieloma współpracownikami. Wprowadzenie i historyczna perspektywa każdej choroby otwierają każdy rozdział. Objawy systemowe, a następnie manifestacje oczne, są następnie szczegółowe. Zakres obejmuje epidemiologię, patofizjologię, diagnostykę i leczenie.
Kolorowe zdjęcia mogły ulepszyć niektóre prezentacje, ale bez wątpienia znacznie podniosłyby koszt tej najbardziej niedrogiej książki. Być może w przyszłości kolejne wydanie może poprawić jakość kilku z wielu czarno-białych zdjęć. Książka zatytułowana The Eye in Neurologic Disease byłaby naturalnym akompaniamentem i równie mile widziana.
Oko w chorobie układowej wypełnia lukę w literaturze medycznej, a czyni to przy najwyższych standardach. Którzy odbiorcy skorzystają z tej 710-stronicowej pracy. Jak sugeruje tytuł, obaj okuliści, w szczególności ci, którzy zostali wezwani do konsultacji z pacjentami z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, oraz interniści i lekarze rodzinni, którzy spotykają się z pacjentami z problemami ze wzrokiem, skorzystają z wytycznych, które można znaleźć w zwięzłych rozdziałach. Mieszkańcy podstawowej opieki medycznej, chorób wewnętrznych i subspecjaliów, a także programów szkoleniowych okulistyki, wkrótce wyczerpią wiążące.
Matthew E. Farber, MD
Centrum Edukacji Medycznej w Fort Wayne Indiana University School of Medicine, Fort Wayne, IN 46805

[przypisy: sanvit iwonicz, endometrium proliferacyjne, zamojski szpital niepubliczny ]