Malaria: Ewolucja mordercy

Konkurencja między malarią a ludźmi mogła się rozpocząć u prymatów z prehominidów i trwa ona nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, bez żadnej widoczności. Malaria przeważa w Afryce, Azji Południowej i Amazonii i nieustannie zagraża rozwiniętemu światu. Zasadza się na biedzie, przemieszczaniu ludności i zakłóceniach środowiska, z których wszystkie są w obfitości w obecnych tropikalnych krajach ojczystych. Norma Mohr jest dziennikarką, która studiowała malarię podczas swoich różnych zadań w tropikach i która z przyjemną klarownością pisze o złożoności i historii choroby. Ta książka jest podzielona na kilka luźno połączonych sekcji. Pomimo tytułu, biologiczna ewolucja pasożyta i żywiciela otrzymuje tylko krótką uwagę. Przeciwnie, autor oferuje nieco chaotyczną historyczną analizę malarii w Stanach Zjednoczonych i świecie starożytnym, a następnie obejmuje jej nowsze przejawy w Wietnamie, Nigerii i Brazylii. Opisuje również poszukiwanie szczepionki przeciwko malarii, a także inicjatywy podjęte przez Światową Organizację Zdrowia przeciwko malarii, począwszy od lat 50. XX wieku. W połowie książki ponownie wydaje dziewięciostronicową debatę z Journal of Medical Ethics na temat współczesnych trajektorii kontroli malarii. Książka jest czymś w rodzaju szyku, jakby została sklecona z rozmaitych esejów na temat malarii bez systematycznej struktury lub argumentu, który łączy ich opowieści. Po eseju o malarii w Amazonii książka nagle się kończy.
Mohr jest w najlepszym wydaniu, gdy daje pierwsze osobiste świadectwo cierpiącym na beznadziejną chorobę malarii, która przynosi rodzinie, a zwłaszcza małym dzieciom. Dla znudzonej zmęczeniem współczucia czytającego, jest głosem skierowanym do oblężonych matek, które wiążą amulety na szyi swoich dzieci, aby zapobiec malarii, nie do końca ufając pielęgniarzom, którzy mówią o komarach i stojącej wodzie. Mohr ma talent dziennikarza do umieszczania czytelnika w malarycznym miejscu, sprawiając, że jeden zapach pachnie i doświadcza udręki. Czytelnik odczuwa na nowo frustrację polegającą na tym, że choroba tak dobrze rozumiana i tak łatwo kontrolowana, utrzymuje swoją przyczepność do tak wielu Trzeciego Świata.
Jednak dla historyka jest niewiele nowych rzeczy. Materiał na temat Stanów Zjednoczonych, który zajmuje pierwszą trzecią część książki, opiera się na kilku znanych (i głównie wtórnych) źródłach. Dokumentacja Mohra jest dziwaczna. Często cytaty i bloki szczegółowych informacji nie mają w ogóle odniesienia; czasami jej źródłem są encyklopedie (Encarta i Encyclopaedia Britannica); a ona tęskni za kluczowymi dziełami literatury historycznej. Błędy dotyczą książki: Oliver Wendell Holmes p.re i fils są łączone, a nazwisko Johanna Petera Franka, który napisał przełomowy tekst z XVIII wieku o zdrowiu publicznym, jest błędnie napisane (a jego lokalizacja błędnie podana). Nie ma indeksu, chociaż użyteczna bibliografia zamyka książkę. Inne, ustalone prace dotyczące historii malarii, takie jak komary Harrisona, malaria i człowiek (EP Dutton, 1978), Dobsona kontury śmierci i choroby we wczesnej nowożytnej Anglii (Cambridge University Press, 1997) i malaria Ackerknechta w górnej Missisipi Valley: 1760-1900 (Johns Hopkins University Press, 1945), zapewni lepsze wprowadzenie do tematu.
Jedynym wyjątkiem od tej krytyki jest relacja Mohra z malarii podczas wojny amerykańskiej w Wietnamie Jej rozmowa z pułkownikiem Llewellynem Legters, częścią ekipy armii, która zareagowała na wyniszczający wpływ malarii falciparum na siłę oddziałów w Wietnamie, oferuje fascynujący wgląd w sposoby, w jakie dawne lekcje na temat kontroli malarii musiały zostać ponownie zrewidowane i zastosowane ponownie w tropikalne pole bitwy. Wpływ malarii na wojnę w Wietnamie jeszcze nie znalazł jej historyk, ale Mohr ma dobry początek ze swoim rachunkiem (i wspomnieniami) choroby.
Margaret Humphreys, MD, Ph.D.
Duke University, Durham, NC 27701

[podobne: lewomepromazyna, ubm oka, dyżury aptek sztum ]
[przypisy: endometrium proliferacyjne, przychodnia kickiego, sanvit iwonicz ]