Atlas współczesnej chirurgii okulistycznej

Ten nowy podręcznik jest mocnym i pożądanym dodatkiem do literatury okulistycznej. Osiemnaście dobrze rozpoznanych specjalności przyczyniły się do tej książki, która jest całkowicie aktualna i jest tak dokładna, jak to możliwe. Każdy aspekt chirurgii oka jest reprezentowany w ośmiu obszernych sekcjach: chirurgii rogówki, chirurgii zaćmy, chirurgii jaskry, chirurgii zeza, chirurgii szklistej, chirurgii siatkówki, chirurgii plastycznej okulistycznej i chirurgii oczodołu. Każda sekcja jest doskonale ilustrowana rysunkami liniowymi i czarno-białymi fotografiami. Towarzyszący tekst jest jasny i zwięzły. Przedoperacyjne przygotowanie, dane chirurgiczne i opieka pooperacyjna są omawiane dla każdej procedury. Każda sekcja poprzedzona jest krótkim, prostym i jasnym wprowadzeniem i zawiera odniesienia do klasycznej i aktualnej literatury okulistycznej.
Diagramy, algorytmy i tabele są używane w razie potrzeby. Osobników, których pominięto lub lekceważono w innych, mniej kompletnych podręcznikach, poddaje się: chirurgii refrakcyjnej, stosowaniu zestawów w chirurgii jaskry, zastosowaniu procedur przenoszenia mięśni i regulowanych szwów dla zeza, chirurgii retinopatii wcześniaków, powiek i powiek. rekonstrukcja orbitalna i rozważania chirurgiczne w chorobie Coatsa, toksoplazmatycznym zapaleniu naczyniówki i przypuszczalnym zespole histoplazmatycznym ocznym. Indeks jest obszerny, odpowiednio powiązany i łatwy w użyciu.
Jak w każdym podręczniku dotyczącym szybko ewoluujących technik i technologii, zawsze będzie miejsce na poprawki. Mam nadzieję, że autorzy ci kontynuują to, co zaczęli – absolutnie doskonały okulistyczny podręcznik chirurgiczny. Ta książka jest obowiązkowa dla lekarzy i mieszkańców okulistyki ogólnej i dla wszystkich okulistów. To klasyk.
Paul G. Steinkuller, MD
Texas Children s Hospital, Houston, TX 77225

[patrz też: endometrium proliferacyjne, sanvit iwonicz, wazektomia opinie ]